Výsledok vyhľadávania
Videli ste už niekedy svoju vagínu?
Váš Idelyn

Videli ste už niekedy svoju vagínu?

Pokiaľ ste si, milé ženy, mysleli, že každý človek svoje telo dobre pozná, mýlili ste sa. Štúdia urobená v 80. rokoch 20. storočia totiž ukázala, že mnoho žien vôbec nevie, ako vlastne ich vagína vyzerá. 
Lucille Blum, newyorská psychologička, v rámci tejto štúdie požiadala desiatky žien, aby nakreslili svoju vagínu. Výsledky boli veľmi šokujúce. Viac než polovica z nich zabudla nakresliť svoj klitoris.  


Nikdy som ju nevidela

Napriek tomu, že od tejto štúdie uplynulo viac než 20 rokov, situácia sa bohužiaľ príliš nezmenila. Jeden americký tréner fitness vyhlásil na internete veľmi zvláštnu výzvu. Hľadal ženu, ktorá nikdy nevidela svoju vagínu. Odpovedala nie iba jedna, ale desiatky žien. A čo je ešte viac šokujúce, nešlo o dievčatá v puberte, ale o tridsiatničky, štyridsiatničky, a dokonca i päťdesiatničky.

Ženy najčastejšie uvádzali niekoľko dôvodov, prečo sa na seba tam dole nikdy nepozreli. Niektoré si mysleli, že sú veľmi tlsté, niektoré na to nemali dostatočnú sebadôveru a domnievali sa, že to nebude pekný pohľad a pre niektoré z nich bola tým dôvodom trauma spôsobená znásilnením či zneužívaním.

 

Môžete si zachrániť život

Možno ste jedna z tých, ktoré nikdy nepovažovali za dôležité skúmať svoju vagínu. Pokiaľ do tejto skupiny patríte, mali by ste vedieť, že nerobíte dobre. Poznať svoje telo je dôležitá vec nielen z psychologického, ale i zo zdravotného hľadiska. Pýtate sa prečo?

Poznať svoje vlastné telo je oslobodzujúci pocit,“ hovorí dr. Alyssa Dweck, americká gynekologička. Autorka knihy s názvom V ako vagína tiež zdôraznila, že pravidelnou prehliadkou svojich genitálií môžu ženy predísť veľmi vážnym problémom.  

Neobvyklý výrastok, ranka, pľuzgier alebo hustý vaginálny výtok sú všetko závažné dôvody na to, aby ste navštívili svojho gynekológa.

Akonáhle sa s vašou vagínou deje niečo neobvyklé, navštívte svojho gynekológa,“ dodáva
dr. Alyssa Dweck. Je však potrebné, aby ste svoje telo sledovali dlhodobo. Jedine tak budete schopná zistiť, že niečo nie je v poriadku.  

 

Ako na to

Pokiaľ ste sa rozhodli pustiť do samovyšetrenia, vezmite si malé zrkadlo, zavrite sa v kúpeľni a dajte jednu nohu na okraj vane alebo záchoda. Tak dosiahnete najlepšiu polohu, aby ste na svoju vagínu dobre videli a mohli skontrolovať, či je všetko v poriadku. Nie je čoho sa báť, takže načo to odkladať?

 


Hore