Výsledok vyhľadávania
Je sex skutočne hlavným rizikovým faktorom?
Vaša Idelyn blogerka

Je sex skutočne hlavným rizikovým faktorom?

Opakujúce sa infekcie močových ciest

Pociťujete často pri močení pálenie, svrbenie alebo bolesť? Chodíte často na toaletu? Opakujúce sa infekcie močových ciest vám môžu znepríjemňovať život a môžu tiež negatívne ovplyvniť váš sexuálny život. Napokon, kto by chcel mať pohlavný styk, keď ho trápia tieto príznaky?


Infekcie močových ciest sa najčastejšie nazývajú nachladnutie, katar močového mechúra alebo cysty ,,medových týždňov“ (v dôsledku sexuálnej aktivity). Každá druhá žena už najmenej raz vo svojom živote pocítila príznaky infekcie močových ciest, ľahko to ale môže byť i opakujúci sa problém. Nepríjemnosti najčastejšie spôsobuje infekcia močovej rúry, ale vo vážnejších prípadoch môže byť postihnutý močovod, močový mechúr a dokonca i obličky. Väčšinu prípadov akútneho nekomplikovaného zápalu močového mechúra spôsobujú baktérie.

Cysty ,,medových týždňov“ nielen po svadbe

Faktom je, že aktívny sexuálny život alebo dokonca intenzívny, dlhší pohlavný styk môže zvýšiť možnosť výskytu infekcie močových ciest. Často sa po najuspokojivejšom pohlavnom styku objavujú príznaky ťažkostí a bolesti. Vysvetlením je skutočnosť, že pri intenzívnejšom pohlavnom styku môže dôjsť k drobným poraneniam epitelového tkaniva, čo je povrch, ktorý chráni vnútornú časť pošvy.  

Prečo sú ženy tak ľahko postihnuteľné?

Ak ste žena, je desaťkrát vyššia pravdepodobnosť než u muža, že vás zasiahne infekcia močových ciest. Jedným z kľúčových dôvodov je vaša močová rúra, ktorá je omnoho kratšia než u mužov a je bližšie k análnemu otvoru. Preto baktérie, ktoré spôsobujú infekciu, môžu ľahšie postupovať močovými cestami hlavne počas pohlavného styku. Ostatné faktory, ktoré môžu spôsobovať, že sú ženy náchylnejšie na infekciu močových ciest, sú močové kamene a prolaps maternice.

Ako udržať zdravé močové cesty

Kým zrušíte budúcu schôdzku, vyjasnime si, že sa nemusíte zdržiavať sexu, aby ste sa vyhli infekcii močových ciest. Veľmi sa však  odporúčajú niektoré preventívne opatrenia z dôvodu zabránenia infekcii. Dodržiavanie nasledujúcich jednoduchých návykov môže pomôcť znížiť možnosti výskytu problému močových ciest.

  • Udržiavajte oblasť genitálií stále čistú. Pred sexom sa umyte a po pohlavnom styku sa vymočte, pretože moč vyplaví z močovej rúry baktérie skôr, ako sa môžu dostať ďalej.
  •  Zásadné je najmä byť hydratovaná, preto pite toľko tekutín, koľko je možné. Každý deň najmenej 2 – 3  litre čistej vody podľa vašej hmotnosti.
  • Často konzumujte fermentované potraviny, najmä kefír, jogurt a kyslú kapustu. Tieto potraviny vám môžu pomôcť udržiavať rovnováhu zdravej vaginálnej flóry tým, že sťažujú rast ostatných baktérií v blízkosti močovej rúry.  
  • Radšej sa sprchujte, než kúpte vo vani. Vyhnite sa horúcim kúpeľom a vírivkám Jacuzzi, pretože keď sedíte príliš dlho vo vírivke, baktérie sa môžu ľahko presunúť z análneho otvoru do močovej rúry.
  • Vyprázdňujte močový mechúr vždy, keď cítite potrebu, nečakajte príliš dlho. Bránenie sa naliehavej potrebe ísť na záchod by mohlo umožniť rast baktérií v močovom mechúre. Odvádzajte tieto baktérie častým močením.
  • Keď ste na toalete, utierajte sa spredu dozadu, aby sa zabránilo choroboplodným zárodkom dostať sa z análneho otvoru do močovej rúry.  
  • Nepoužívajte dámske hygienické spreje, ktoré môžu dráždiť močovú rúru a oblasť genitálií.

Hore