Výsledok vyhľadávania
Zvuk pri močení: kultúrne tabu?
Vaša Idelyn blogerka

Zvuk pri močení: kultúrne tabu?

Prečo vám vadí, keď vás niekto počuje močiť?

Ešte som v šoku: nedávno som bola na služobnej ceste  a 3 z 5 kolegýň sa nemohli na verejných toaletách vymočiť alebo to zvládli len s ťažkosťami. Všetky sa obávali zvuku, ktorý by mohol počuť niekto cudzí, keď konali svoju potrebu. Jedna z nich z tohto dôvodu ani nepoužila toaletu. Veď je to proste prirodzené rovnako ako konzumácia jedla, pitie alebo spánok, pravda?


Tiež ma šokovalo, keď som si uvedomila, že medzi mojimi blízkymi priateľmi je niekoľko žien, ktoré považujú močenie a s tým spojené sprievodné zvuky za veľmi ponižujúce. Nie sú v rozpakoch len na verejných toaletách. Hanbia sa, aj keď to vykonávajú pred svojimi milovanými, blízkym členom rodiny alebo kamarátkou. Keď sa stretneme u mňa doma, často chcú, aby som niečo spievala J alebo dala nahlas hudbu, keď sú na toalete. V práci sa snažia vyhnúť použitiu toalety, aby kolegovia alebo, nedajbože, šéf nepočuli, že močia. Niektorí ľudia hovoria o skúsenosti, keď si museli vyprázdniť močový mechúr pred niekým iným, ako o najnepríjemnejšej skúsenosti v živote. Aj keď sa to udialo za zatvorenými dvermi! Túto tému sme preberali na dámskej jazde s mojimi blízkymi kamarátkami Martinou a Janou. Musím priznať, že ma ich slová prekvapili. ,,Keď potrebujem ísť na toaletu v práci, v kine alebo v obchodnom centre, urobím svoju potrebu, len ak predo dvermi nikto nečaká. Ak niekto vstúpi, okamžite prestanem močiť a počkám, až odíde z verejnej toalety alebo rýchlo odídem.” ,,Obvykle sa cítim nepohodlne dokonca i pred partnerom,“ hovorí 33-ročná Jana. ,,Keď je v takej situácii doma, sedím proste na záchode niekoľko minút a nemôžem si hneď uľaviť. Potrebujem pustiť vodu, až tak to napokon zvládnem.”

Verte alebo nie, Marilyn Monroe, najväčší svetový sexuálny symbol, sa tiež cítila frustrovane, keď musela močiť v prítomnosti iných. Arthur Miller, jej veľká láska, ju pred tým, ako ju požiadal o ruku, vzal k svojej matke, aby sa zoznámili. Herečka potrebovala ísť na toaletu. Šla na horné poschodie a nechala tiecť vodu, aby ju nastávajúca svokra nepočula močiť.   

Mnoho ľudí používa rôzne finty, aby ostatní nepočuli zvuky pri močení. Listujú napríklad v novinách  alebo šuštia toaletným papierom, aby zakryli zvuk. Ešte horšie: niektorí  ľudia radšej nepijú žiadne tekutiny, aby zabránili naliehavej potrebe použiť toaletu. Neobyčajne hanbliví Japonci vytvorili zvláštnu kultúru verejných toaliet. Na luxusných toaletách používajú zariadenie, ktoré prekrýva zvuk močenia. Nie je to neskutočné?

Spýtala som sa na túto tému svojej kamarátky, psychologičky Andrey, a získala som širší pohľad. Prežívanie strachu a pocitov podráždenosti môže v týchto prípadoch vznikať z problémov, ktoré nás vracajú ku skúsenostiam zo škôlky alebo v dospievaní.  Väčšina ľudí si nemôže spomenúť na žiadnu skutočnú udalosť, ktorá túto frustráciu alebo rozpaky spustila.  Zmieňujú sa však o tom, že nemohli s rodičmi hovoriť o intímnych záležitostiach a že močenie a vylučovanie boli v rodine tabu. Niektorí možno v takýchto prípadoch uvádzajú, že sa im spolužiaci posmievali alebo boli pohlavne zneužití.

Vždy, keď  nejdete na toaletu hneď, ako sa objaví potreba, škodíte svojmu močovému mechúru. Neodporúča sa prestávať močiť, keď sa na toalete niekto objaví.

Tiež sa vás tento problém týka? Ak áno, skúste ho vyriešiť. Pri močení potrebujete povoliť určité svaly. Úzkosť a svalové kontrakcie tiež ovplyvňujú močové orgány a môžu brániť močeniu.

Tip: Skúste relaxačnú techniku: zavrite oči a dýchajte zhlboka a pomaly. Zvlášť účinné je dýchanie bruchom. Vizualizujte a predstavujte si, že počujete zvuk dažďa alebo tečúceho prameňa či Niagarských vodopádov. Hneď ako nájdete  svoju perfektnú fintu na uvoľnenie, úzkosť sa zmierni a skôr alebo neskôr vám nebude vadiť, že vás niekto počuje, ako si na toalete uľavujete. Uvoľnite sa a relaxujte, a tým sa aj váš močový mechúr ľahšie uvoľní. Nedovoľte, aby táto drobná ťažkosť ohrozila vaše zdravé zvyky. Hanbu nechajte pred toaletou a zatvorte dvere.  

Prečo je dôležité po sexe cikať? Urob si kvíz a zisti viac!


Hore