Výsledok vyhľadávania
7 vecí, ktoré som sa naučila počas boja s vaginizmom
Vaša Idelyn blogerka

7 vecí, ktoré som sa naučila počas boja s vaginizmom


 

 1. Nie je to vaša chyba, nie je za čo sa hanbiť.

Žena trpiaca vaginizmom, ktorá svoj príbeh odkryla celému svetu, raz povedala: „Najprv som sa hanbila za svoju neschopnosť mať sex, ale potom som sa s problémom zverila svojim najbližším, pretože som cítila, že potrebujem ich podporu. Keby mi diagnostikovali rakovinu, celá spoločnosť by pri mne tiež stála, pomáhala mi, či by prinajmenšom bola ohľaduplná. Žiadna z chorôb či dysfunkcií nie je vaša vina. Najlepším krokom k uzdraveniu je ponúknutá pomoc vašich blízkych a rovnako tak schopnosť o pomoc a podporu požiadať.“ Skutočne mala pravdu!

 

 1. Každý prípad je iný a jedinečný, príčiny vaginizmu nie sú nikdy zrejmé.

Nikdy som nebola hanblivé dievča,  ani som nevyrástla v nábožensky založenej rodine a našťastie som ani nikdy nezažila sexuálne obťažovanie. Nikdy som si vagínu nezranila ani som si neodopierala svoje pudy a potreby. Nikdy som si o sebe nemyslela nič zlého, ani som netrpela fyzickými ťažkosťami, ako je vulvodýnia, chronická panvová bolesť, vaginálna suchosť. Všetky tieto problémy môžu viesť k vaginizmu, ale nie vždy musia byť jeho príčinou. V mojom prípade to mohlo mať niečo so zlou technikou masturbácie. Možno som pred a po orgazme sťahovala svaly panvového dna príliš tesne. Ale v živote je nutné vedieť sa s traumami vyrovnať a najdôležitejšou vecou je potom schopnosť ísť ďalej.

 

 1. O tomto fenoméne nemá v súčasnosti väčšina odborníkov ani poňatia.

V začiatkoch nového milénia mala väčšina gynekológov o vaginizme nulové informácie. Mám skúsenosť s piatimi lekármi a o ich reakciách by som mohla napísať knihu:

 • Berte to s pokojom, uvoľnite sa, nezraním vás.

 • Nebojte, fľaša vína pred sexom to vyrieši.

 • Ste si istá, že to nie je len vo vašej hlave? Mali by ste dochádzať na terapie.

 • Existujú výborné dýchacie techniky alebo i joga a pilates!

 • Bože, nikdy som o takej veci ani nepočul, to je divné.

 

Nemali by ste sa kvôli takým reakciám cítiť zle. Nie ste mimozemšťan a riešenie vášho problému existuje.

 

 1. Vaginizmus môže byť vyliečený, a to mnohými metódami.

Na trhu sa vyskytuje súprava profesionálnych pomôcok v tvare penisu, ktoré si môže ktokoľvek objednať na internete. Tieto pomôcky boli špeciálne vyvinuté ako pomoc pri liečbe vaginizmu. Najmenšia z nich je užšia než tampón, tá najväčšia je ako 17-centimetrový penis. Odvážnejšie ženy môžu hneď začať s touto súpravou na vaginizmus, ale našťastie dnes nájdete pomoc i u gynekológov so špecializáciou na liečbu vaginizmu. V zásade používajú metódu tzv. „krok za krokom“. To znamená, že začínate s rozťahovaním jedným až dvoma prstami a postupne sa presúvate k temer 20 cm dlhému setu. Osobne som prešla desiatimi liečebnými stupňami, pomohol mi lekár s 25 rokmi skúseností v tejto oblasti. Doplnkové metódy, ako sú dýchacie cvičenia, joga, pilates, ale i psychoterapia sú jednoznačne užitočné. Ale podľa skúseností môjho lekára a stoviek ďalších pacientiek je treba ich doplniť fyzioterapiou. Za úplne vyliečenú ste samozrejme považovaná len vtedy, ak sa prejaví reálny úspech – menovite riadny pohlavný styk bez akýchkoľvek ťažkostí. Nerobte si starosti, stane sa to. Dnes si ťažko pamätám, že som kedysi mala akékoľvek nepríjemnosti spojené so sexom.

 

 1. Problémom je,  že trestáte samy seba.

Ak by som urobila zoznam situácií, pri ktorých som v posteli nariekala a opakovala „veľmi sa ospravedlňujem, chcela som to tak ako ty“, dostali by sme sa k šialeným číslam. Neskôr som sa dištancovala od toho neustáleho kolobehu fyzickej a psychickej bolesti, obrnila sa a nikoho som k sebe už nepustila. Bola to cesta, ako chrániť samu seba. Spôsob obrany toho, kým a čím som bola. Teraz samozrejme viem, že to bolo veľmi obmedzujúce a ja som samu seba odsúdila k samote. Keby som sa  na to bola dívala z iného uhla pohľadu, muži by môj problém prijímali lepšie. Je tu niekoľko žien, ktoré týmto problémom trpia, a aj napriek tomu žijú v šťastnom vzťahu či manželskom zväzku. Je teda len na vás, ako sa s tým vyrovnáte a či ste schopná samu seba prijať takú, aká naozaj ste.

 

 1. Nemusíte trpieť roky. Existuje cesta von.

Nemalo by vás vystrašiť, že som trpela pomerne dlho. Veľká časť zápasu pozostávala z ignorovania a zvyšok bol o odriekaní. Ak práve čítate tento príspevok, viete, aký je váš problém, čo je veľký krok dopredu. Mimo toho existuje v tejto oblasti mnoho lekárov so značnými skúsenosťami. Ak ste ochotná byť trpezlivá a tvrdo pracovať, môžete tento problém za pár mesiacov prekonať. 95 % prípadov vaginizmu môže byť vyliečených. Zostávajúcich 5 % sa týka pacientiek, ktoré okrem vaginizmu trpia i inými fyzickými ťažkosťami. Aj ich stav sa obvykle zmierni pomocou fyzioterapie. Nemajte obavy, nebudete jednou z nich. Tiež som si myslela, že som ťažký prípad, a teraz som úplne zdravá.

 

 1. Netrpela som nadarmo, získala som i mnoho skúseností.

Naučila som sa mnoho. Nielenže som sa pustila na neskutočne dlhú cestu sebapoznávania, ale tiež som sa naučila mnoho o ľuďoch. Trvalo chvíľu, kým som sa minulosti zbavila a začala nový život ako niekto, kto vie, že možné je všetko. Stala sa zo mňa žena, ktorá sa rešpektuje a má sa rada taká, aká je.  

Vaša blogerka Eva

 


Hore